Ugen i Engesvang: Svampetur i skoven og jazzkoncert på Bøllingsø Bryghus

Foto: Kultunaut.
dato

Snør vandrestøvlerne og grib takterne! Den kommende uge i Engesvang byder på en familievenlig svampetur i skoven samt en jazzkoncert på Bøllingsø Bryghus stærkt akkompagneret af Gorm Sæderup.

Den kommende torsdag i Engesvang byder både på en lærerig svampetur og et medrivende musikarrangement. Fra eftermiddagens naturoplevelse ved Kompedallejren til aftenens jazzaften på Bøllingsø Bryghus, er der noget for enhver smag.

Svampetur i Kompedal Skov

Tag hele familien med på en spændende svampetur i skoven ved Kompedallejren. Her kan I lære om skovens svampe, deres spiselighed og betydning i naturens kredsløb. Turen er ca. 2,5 km og foregår i jævnt terræn. Tag en kurv eller papirpose med til indsamling af svampe. Sørg for at tilmelde jer senest den 20. oktober.

Tidspunkt: torsdag 30. oktober 2025, kl. 15:30
Sted: Kompedallejren, Kompedalvej 13, 7442 Engesvang
Målgruppe: Alle

Jazzkoncert med Gorm Sæderup

Senere samme dag kan du opleve Gorm Sæderup, en talentfuld saxofonist og klarinettist, der optræder med Hot & Sweet Jazz Band på Bøllingsø Bryghus. Gorm har en lang karriere bag sig, bl.a. som medlem af Old Boys Big Band, og han byder på en aften fyldt med swing og hyggelig stemning. Arrangementet er gratis, og der er åbent for alle interesserede.

Tidspunkt: torsdag 30. oktober 2025, kl. 19:30
Sted: Bøllingsø Bryghus, Gl. Kongevej 24, 7442 Engesvang
Entré: Fri entré



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut