Uanset om du interesserer dig for kunst og historie, musikalsk underholdning eller en smagfuld påsketradition, er der noget at opleve i Engesvang denne uge.
Klosterlund Museum åbner dørene for sæsonen tirsdag den 31. marts. Museet byder på udstillinger, der inkluderer den nye særudstilling 'Fugle Fascinerer' med kunst af Leif Ragn-Jensen og fotografi af Jesper Holm Sørensen. Derudover kan besøgende tage en skøn gåtur ved Bølling Sø.
Tidspunkt: Tirsdag 31. marts 2026, kl. 11:00
Sted: Klosterlund Museum, Museum Midtjylland, Kragelundvej 6A, 7442 Engesvang
Entré: 60 kr for voksne, gratis for børn
Målgruppe: Alle
Onsdag aften den 1. april er der folkemusik på programmet, når Det Hule Host indtager Bøllingsø Bryghus. Gruppen, med over 40 års erfaring, spiller traditionelle irske, skotske og danske numre. Aftenen byder også på mulighed for spisning, men tilmelding er nødvendig.
Tidspunkt: Onsdag 1. april 2026, kl. 19:00
Sted: Bøllingsø Bryghus, Gl. Kongevej 24, 7442 Engesvang
Entré: 50 kr
Målgruppe: Alle
Torsdag den 2. april kan du indlede påsken med en særlig middag inspireret af det sidste måltid ved Engesvang Sognehus. Kokken Jesper Lund har sammensat en menu med lam, brød og urter serveret med vin. Arrangementet byder også på en andagt i kirken, som kan opleves uden tilmelding.
Tidspunkt: Torsdag 2. april 2026, kl. 18:00
Sted: Engesvang Sognehus, Karupvej 2, 7442 Engesvang
Entré: 150 kr for middagen
Målgruppe: Alle
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.